Štěrkovna Open Music nabídne živý souboj balkánských rytmů

Mimořádný projekt založený na živém souboji dvou kapel hrajících balkánskou hudbu připravují na letošní XII. ročník pořadatelé festivalu Štěrkovna Open Music, který se poslední červencový víkend uskuteční v Hlučíně na Opavsku.

Program nazvali Balkan Battle live. V divoké bitvě se utkají rumunská dechovka Fanfara Transilvania a parta pražských punkových klaunů Circus Problem. Půjde pravděpodobně o první takovýto mezinárodní souboj na českých pódiích.

"Takovéto souboje jsou běžné. Vždy ale spolu soupeří třeba dvě rumunské dechovky. V našem případě jsme se rozhodli tento model posunout a nabídnout něco, co tady ještě nebylo. Mezinárodní hudební bitvu," vysvětlil pořadatel festivalu David Moravec. Balkánský styl zvolil, protože ho posluchači milují, je skočný a svižný, rytmický a melodický. "Takže pro souboj nanejvýš vhodný, navíc trochu exotický a přitom našim posluchačům blízký,“ dodal.

Detaily Balkan Battle live pro Hlučín řeší pražský producent Michael Tardík: „V minulých letech jsem se setkal s oběma kapelami a obě mě okouzlily. „Při společném klábosení v backstage jsem nadhodil nápad na takový souboj a klukům z obou kapel se zalíbil. Takže se proti sobě postaví nejaktuálnější world music, balkan beat skupina z Česka, která patří k nejvyhledávanějším kapelám pražské klubové scény, a originální uskupení ze země hraběte Drákuly, které se minulý rok poprvé představilo v Praze a v Plzni. Tam Fanfara Transilvania hrála na festivalu Živá ulice u příležitosti Evropského města kultury 2015.“

Circus Problem kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop a špinavý house. S albem Born not typical parta bourá kluby po celé České republice i v zahraničí. Uskupení cirkusových klaunů a muzikantů poněkud bláznivého charakteru vzniklo v roce 2012 a má za sebou i řadu pouličních vystoupení, městských oslav a festivalů.

Tradiční rumunská dechovka Fanfara Transilvania se zrodila v podhůří Dealul Cetatii v Karpatech ve městečku Cugir v roce 2008. Jejími členy jsou bratři a bratranci, kmotři, strýcové a synovci, kteří předávají své nadšení pro muziku z otce na syna a zachovávají tak bohaté hudební tradice. Desítka muzikantů interpretuje dávnou cikánskou muziku v závratném tempu až 200 tepů za minutu. 

„Kapely se budou střídat, každá zahraje jednu píseň. Po každé budou posluchači rozhodovat potleskem, která byla lepší. Kapela, která vyhraje a získá větší diváckou přízeň, se za rok vrátí opět na pódium Štěrkovny Open Music, aby své vítězství obhájila v souboji s dalším vyzyvatelem,“ doplnil David Moravec.  

„Souboj dvou kapel bude technicky o něco náročnější než obvyklé koncerty, ale i když to není obvyklý koncept, nepůjde o nic, co by standardní festivalová produkce nemohla dobře zvládnout. Budeme prostě připravovat obě skupiny najednou. Koncert bude trvat kolem hodiny a půl. Kapely budou hrát některé stejné písně, především lidové písně Balkánu. Divák bude moc sám vyhodnotit, jaké podání se mu líbí víc. No a ke konci souboje předpokládáme utržení ze řetězu a společný jam,“ navnadil Michael Tardík.

XII. ročník hudebního festivalu Štěrkovna Open Music se opět odehraje na březích Hlučínského jezera 29. a 30. července. Obdobně jako v loňském roce i tentokrát bude jeho generálním partnerem město Hlučín. Protože město letos slaví 760. výročí svého založení králem Přemyslem Otakarem II., bude mít festival přívlastek Hlučín SPEIÁL 760. Pořadatelé používají také označení Festival mimořádných projektů. Duel balkánské hudby je jedním z nich, dalším je například také pocta Petrovi Hapkovi s názvem Na cestě, ve které Michal Horáček uvede zpěváky Ondřeje Rumla, Lenku Novou, Segrada. Dále si v Hlučíně zahrají kapely Horkýže Slíže, Mig 21, Jelen a mnoho dalších.
Vstupenky na festival jsou v předprodeji k dostání za 410 korun. K dispozici je i speciální VIP vstupenka. Letos poprvé si návštěvníci mohou předplatit také parkování. Vstupenky se dají koupit v síti Ticketstream a v lokálních předprodejích jako Informační centrum Hlučín, Sluna Opava či Hospoda 56 v Hlučíně.

 

Ivana Gračková
mediální zastoupení festivalu Štěrkovna Open Music
tisková mluvčí města Hlučín
736 281 733

 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska