Muzeum Hlučínsko získalo prestižní cenu

Muzeum Hlučínska právě získalo Zvláštní cenu na XIII. ročník prestižní Národní soutěže muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2014 za svou unikátní expozici „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“, která zachycuje pohnutou historii regionu na příbězích konkrétních lidí.

V Obecním domě v Praze cenu převzali ředitel muzea a spoluautor expozice Metoděj Chrástecký, tvůrce scénáře a architektonického řešení scénograf David Bazika, historikové Jiří Jung a Jiří Neminář, grafik Vladimír Kotek, autor filmové části expozice David Jařab a také starosta města Hlučín Pavel Paschek.

Expozici muzeum otevřelo v lednu loňského roku po sedmi letech systematické práce. Nejnáročnější část se odehrávala v terénu při sběru materiálů a natáčení vzpomínek pamětníků. „Byla to krásná práce, poučná. Hovořit o historii s lidmi, kteří se jí osobně dotýkali, je daleko emotivnější, než prohledávání archivů. Krásné bylo například natáčení s tehdy stoletým Karlem Sládkem ze Šilheřovic, který vyprávěl o své neuvěřitelné desetileté válečné anabázi, navíc měl krásné vzpomínky na svou službu přímo u Rothschildů. Zachytili jsme jeho unikátní vzpomínky pro příští generace,“ líčí Metoděj Chrástecký.
O ceně rozhodovala odborná porota, jejíž členové se nejprve přijeli do Muzea Hlučínska podívat oficiálně, poté během půl roku postupně navštívili expozici inkognito, aby se přesvědčili, že muzeum naplňuje avízovaný program. Expozice nabízí ucelený pohled na pohnutou a zcela specifickou minulost, kterou Hlučínsko v průběhu svého vývoje prodělalo. Expozici tvoří tři výstavní celky umístěné na nádvoří, v přízemí a v podkroví hlučínského zámku. V exteriéru je na šesti cihlových stěnách několik desítek pro Hlučínsko zásadních dějinných událostí. Druhý výstavní celek je situován do přízemí bývalé hospodářské budovy hlučínského zámku a tvoří ho šest tematických celků nazvaných Války a armády, Hranice území, Správa území, Rodina, Ekonomika a Identita. Doplňuje ho šest informačně bohatých krátkých stylizovaných filmů a graficky zajímavě uspořádané dokumenty, fotografie a předměty vložené do nezvyklých souvislostí. Závěrečná expoziční část v podkroví nazvaná Paměť národa přibližuje jedinečné a autentické individuální osudy a příběhy obyvatel formou videozáznamů. „Vše dokresluje atmosféra zámecké půdy, která navozuje dojem dávno zašlých dob, malých pokladů, na které padl prach, nažloutlých milostných dopisů a zapomenutých hraček. Exponáty a fotografie tak střídavě vystupují z šera podkroví a zase ve tmě mizí. V zrcadlové ploše návštěvník mezi portréty mlhavě vidí i svůj odraz na pozadí fotograficky zachyceného shromáždění lidí z Hlučínska. Je to pro něj sugestivní zážitek, neboť se tak stává součástí dějin, které tvoří,“ popisuje ředitel Chrástecký.
Stálá expozice vznikla za významné podpory občanského sdružení Společnost přátel Muzea Hlučínska a města Hlučín a s přispěním dotace z evropských fondů.
„Podporu instituce, jako je muzeum, považujeme za naprostou samozřejmost. Ovšem v Hlučíně je o to významnější, že tady zachycuje velmi pohnutou historii regionu. Při první návštěvě mě expozice zasáhla hluboce i osobně, když jsem mezi historickými dokumenty objevil fotografii svého prastrýce Alfréda Pchálka. Myslím, že takto osobní vztah k výstavě našlo mnoho obyvatel Hlučínska,“ uvedl starosta Hlučína Pavel Paschek.

Ivana Gračková
tisková mluvčí města Hlučín
736 281 733

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska