Jiří Sonnek z Hlučína objasňuje archeologické záhady v nové knize

Ojedinělá kniha se objevila na pultech knihkupectví v prosinci. Jmenuje se příznačně „Od knoflíkové dírky k rozluštění záhady Nazca“ a přesně tohle obsahuje. Její autor, Jiří Sonnek z Hlučína, se v ní zabývá záhadnými archeologickými nálezy a rozkrývá, k čemu které předměty sloužily.

Protože není pouhým teoretikem, vše dokazuje experimentálními výrobky z vlastní dílny, samozřejmě s použitím materiálů a nástrojů, k nimž měli přístup lidé tehdejší doby.
„Před třiceti tisíci lety zde žili velmi kultivovaní lidé, kteří měli své oděvy, zbraně i obydlí. V jeskyni, kde si je představujeme, by dlouho nevydrželi,“ vypráví Jiří Sonnek.
Jeho dům v Hlučíně tak plní netradiční předměty jako například oštěp s hrotem připevněným k násadě směsí pryskyřice, písku, chlupů jeho kočky a vlasů manželky. Kupodivu se tak dá vyrobit hmota pevná jako drátkobeton.
Některé objevy archeologického experimentátora a badatele, jak Jiří Sonnek sám sebe označuje, jsou dokonce mírně lechtivé. U nálezu, který archeologové označili za běžný šperk, autor knihy vysvětluje, že mohl sloužit jako erotická pomůcka. Na dalších stránkách objasňuje, že záhadné kotoučky s dírou uprostřed vůbec nejsou záhadné. Sloužily jako knoflíky k zapínání oděvů.
Když Jiří Sonnek tvrdí, že předmět speciálního tvaru guara, je kormidlem na voru, hned takový vor vyrobí a otestuje na Hlučínském jezeře. 
„Naši předkové byli přemýšliví lidé, kteří se museli starat o svou obživu a přežití. Z toho musíme vycházet, když uvažujeme, k čemu mohly složit předměty, které tehdy vyrobili,“ tvrdí Jiří Sonnek. Tak dospěl k rozluštění jedné z největších záhad planety, kterou jsou obrazce na planině Nazca. Tvrdí, že jsou to stopy, které vznikly při výrobě provazů, jichž bylo zapotřebí na zhotovení vorů, rybářských sítí a provazových mostů. Tehdejší lidé z vorů lovili ryby na moři, což byla jejich doplňující obživa. I v tomto případě Jiří Sonnek na praktickém příkladu ukazuje, jak vznikaly stopy při výrobě provazů. „Podle mě jsou úzké dlouhé trojúhelníky a obdélníky na planině Nazca upravené pracovní plochy k výrobě provazů, některé možná i rybářských sítí. K pracovním plochám přilehlé obrazce zvířat a různých symbolů jsou loga výrobců,“ rozvíjí svou hypotézu Jiří Sonnek navzdory tvrzením renomovaných autorů, kteří obrazce považují za formy vzývání bohů. Jiří Sonnek z takové nepraktičnosti naše předky nepodezřívá.
Své hypotézy autor doplňuje povídkami, které přibližují používání toho kterého předmětu. Sepsání knihy, která vyšla v nákladu 1500 kusů, Jiřímu Sonnkovi trvalo pět let. Ke každé své hypotéze zhotovil autentické výrobky, jejichž fotky ilustrují publikovaný text. V příštím roce chce ze všech takto zhotovených, neobvyklých předmětů uspořádat v Hlučíně výstavu.
Kniha Jiřího Sonnka je k dostání v běžné knihkupecké síti, kam ji distribuuje Pemic. V Hlučíně ji lze koupit například v místní knihovně nebo v informačním centru. Nepřináší jen zábavu a poučení pro dospělé, ale také lidský pohled na dějiny pro děti a studenty.

Ivana Gračková
tisková mluvčí Hlučína
736 281 733

POPISEK K FOTO:

Jiří Sonnek pracoval na své knize pět let.  Foto: Ivana Gračková

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska