Hlučín má na náměstí obří adventní věnec

První svíci na obřím adventním věnci na náměstí v Hlučíně rozsvítí v neděli 29. prosince v 16 hodin hlučínský farář Martin Šmíd. Postupně se pak budou svíce rozžíhat každou další adventní neděli vždy v tutéž dobu a ujmou se toho účinkující ze souboru Gaudi musica, starosta Pavel Paschek s místostarostkou Blankou Kotrlovou a tu poslední rozsvítí Josef Hlubek, hlavní tvůrce adventního věnce, který zdobí Mírové náměstí v Hlučíně už potřetí.

S jeho výrobou na náměstí začal hlučínský nestor a patriot už v sobotu 21. listopadu. S pomocí mnoha dobrovolníků, ale také místních hasičů a Technických služeb Hlučín sehnal větve z jehličnatých stromů. Zajistit jejich dostatečné množství trvalo několik týdnů. Parta nadšenců v čele s Marií Drobíkovou, Janou Kameníčkovou, Marcelou Švecovou a Irenou Šebestovou, které pomáhají se zdobením věnce, ho letos doplnily o anděly zhotovené z břízy. Zapojil se také hlučínský výtvarný ateliér Viridian, občanské sdružení Sousedé 55+ i Základní škola Rovniny.
Zapalování svíce o první adventní neděli budou součástí programu adventních trhů. Ty začnou ve 13 hodin a nabídnou obvyklý sortiment sladkostí, punčů i svařeného vína. Ve stáncích představí tradiční zvyky i řemesla. V programu vystoupí od 13 hodin dětský pěvecký sbor Sluníčko, od 13.30 Hlučínský sbor. V obřadní síni radnice bude od 14 hodin hrát Loutkové divadlo Smíšek pohádku Čert a Káča, v předsálí uvidí návštěvníci ukázky lidových řemesel, například výrobu paličkované krajky nebo patchwork. V 15 hodin vystoupí Cirkus trochu jinak. Farář Martin Šmíd připomene duchovní význam Vánoc a vysvětí adventní věnce v 15.45. Od 16 hodin bude hrát Slezská kapela. V 17 hodin rozsvítí vedení města vánoční strom, který darovala Drahomíra Křížková z Družební ulice. Hlučínský vánoční strom má přes 17 metrů. Ozdoby v zimní, bílo modré barevné kombinaci město zakoupilo už loni. Program bude od 17.30 pokračovat světovými šlágry a známými koledami v podání kapely Šajtar.
Druhou adventní neděli 6. prosince vystoupí na Mírovém náměstí soubor Gaudi musicae, 13. prosince bude hrát Hlučíňanka a 20. prosince budou z balkonu hlučínské radnice troubit trubači vánoční motivy, jak to navrhovala Eva Píšová při své návštěvě městského úřadu na dnech otevřených dveří radnice. Spolu s nimi si mohou koledy zazpívat i obyvatelé Hlučína.

Stejně jako v dalších městech České republiky také na Mírovém náměstí zazní koledy také ve středu 9. prosince v 18 hodin. Akci Česko zpívá koledy v Hlučíně pořádá Fotbalový klub Hlučín spolu se Základní školou dr. M. Tyrše. „Zváni jsou všichni, kteří si chtějí spolu s námi zazpívat pět českých koled a jednu vánoční píseň. Jestli někoho trápí, že nezná text, tak ať takové starosti hodí za hlavu. Na náměstí budeme texty rozdávat,“ pozvala na akci učitelka ze spolupořádající školy Monika Tomisová. Společného zpívá se žáky školy a fotbalisty se zúčastní i Jiří Pavlenka, český fotbalový brankář a bývalý mládežnický reprezentant z Hlučína, který je v současnosti hráčem FC Baník Ostrava.

 

Ivana Gračková
tisková mluvčí města Hlučín
736 281 733

 

POPISEK K FOTO:
Hlavním iniciátorem zhotovení věnce na hlučínském náměstí byl už třetím rokem hlučínský patriot Josef Hlubek.
Foto: Ivana Gračková

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska