Historicko-vojenské akce v Darkovičkách se zúčastnilo na 15 tisíc diváků

Divácky atraktivní vojenská akce Hlučín-Darkovičky 2018 se uskuteční v pátek 18. května večer a v sobotu 19. května v Areálu čs. opevnění v Darkovičkách. Návštěvníci budou mít mimořádně přístup i do samostatného pěchotního srubu MO-S 18 Obora, který jinak zůstává pro veřejnost uzavřen.

Na letošním, jubilejním 20. ročníku tradiční akce pořadatelé očekávají opět velkou účast veřejnosti.
„Akce se koná vždy co dva roky. Naposledy v roce 2016 ji podle kvalifikovaného odhadu navštívilo 15 tisíc lidí, dosavadní rekord byl zhruba 20 tisíc diváků,“ informovala za pořadatele ředitelka Slezského muzea v Opavě Jana Horáková.
Hlučín-Darkovičky 2018 pořádá Krajské vojenské velitelství Ostrava, Slezské zemské muzeum Opava a město Hlučín ve spolupráci s kluby vojenské historie jako připomínku Květnové mobilizace 1938 a letos také dalších milníků naší historie v letech 1918 a 1945. Slouží též k prezentaci moderní podoby Armády České republiky. Konat se bude v pátek od 20 do 22 hodin a v sobotu od 10 do 15 hodin.
Historické vojenské ukázky by mělo letos předvádět na 200 lidí, součástí bude také prezentace moderní vojenské techniky včetně speciálních manévrů na zemi i ve vzduchu. Novinkou bude zvukový simulovaný noční nálet na Ostravu z roku 1944, který se uskuteční v pátek po 20 hodině. Pěchotní srub Obora bude mimořádně otevřen v pátek večer a v sobotu po ukázkách, naopak tentokrát bude uzavřen jindy běžně přístupný pěchotní srub MO-S 19 Alej. V dynamických ukázkách a statických prezentacích se představí Pěší rota Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava, 7. mechanizovaná brigáda, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, 13. dělostřelecký pluk, 15. ženijní pluk, 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, Vojenský veterinární ústav Hlučín, Centrum vojenské kynologie, Centrum zabezpečení munice, Vojenská policie, Vojenská hudba a Vojenský historický ústav.
„Jednotky armády předvedou vojenskou techniku i bojové ukázky svých schopností.

Novinkou v tomto roce je rozšiřující se ukázka Vzdušných sil opakovanými průlety letounů Jas 39 Gripen a vrtulníků Mi-171 Š a bojových vrtulníků Mi 24. První průlet letounů zahájí už v deset hodin sobotní program,“ prozradil plukovník Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.
„Město vnímá tradiční historicko-vojenskou prezentaci jako jednu z nejvýznamnějších akcí konajících se v Hlučíně. Není to jen atraktivní podívaná pro veřejnost a důstojné připomenutí důležitých historických okamžiků, které Hlučínsko prožívá vzhledem ke své historické rozervanosti o to citlivěji. Je to také mimořádná příležitost prezentovat daleko za hranice kraje samotné město Hlučín i zdejší historický skvost, kterým jsou bunkry bývalého československého opevnění v Darkovičkách. Jde o jednu z významných památek na katastru města, kterou si velmi ceníme. Podívat se na ní letos přijedou i hosté z našich partnerských měst slovenského Ružemberoku, německého Nebelschütze a polského Namyslowa,“ řekl Pavel Paschek, starosta města Hlučín, které se významně podílí na zajištění organizace.  
„Akce se pokaždé setkává s obrovským zájmem veřejnosti. Pokud se jen trochu vydaří počasí, očekáváme opět účast mnoha tisíc lidí z celé České republiky, ze Slovenska i s Polska. Proto upozorňujeme návštěvníky, aby si dojezd naplánovali s dostatečným předstihem, parkovali na vyhrazených místech a dodržovali svou osobní bezpečnost,“ upozornila vedoucí odboru rozvoje Městského úřadu Hlučín Darina Krejzlová. 

V pátek 18. a v sobotu 19. května musí řidiči počítat s dopravními omezeními v okolí areálu opevnění. V pátek bude už od 8 hodin uzavřena místní komunikace kolem areálu, od 19 hodin bude uzavřena silnice II/469 v úseku od křížení s místní komunikaci U hřiště po křižovatku se silnicí III/4696. V sobotu budou po celý den uzavřeny silnice II/469 v úseku od statku Panský dvůr po konec lesa v Šilheřovicích, silnice II/4696 v Šilheřovicích – Štípkách od křižovatky se silnicí II/469 po křižovatku se silnicí III/4697 v Markvartovicích a místní komunikace kolem areálu opevnění.

Ivana Gračková

tisková mluvčí města Hlučína
736 281 733
ivanagrackova@email.cz 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska