Hasiči zachraňovali v Hlučíně před vodou a bahnem lidi, rybky i cennosti

​Dvě jednotky hlučínských hasičů (HZS Moravskoslezského kraje + JSDHO) zasahovaly od úterního rána 2.9.2014 až přes úterní poledne v okrajové části Hlučína v ulici U cihelny, kde voda a bahno – zřejmě z polí - zatopily přízemní části dvou obytných domů a jejich okolí.

Hasiči přitom zachraňovali starší paní, motorová vozidla, nábytek, další cennosti a doklady. Z lagun u domů vylovili několik rybek a vraceli je zpět do rybníka.
 
​Ještě v úterý kolem půl páté, kdy se jeden z obyvatel odjížděl do práce, zde bylo vše v pořádku. Za půl hodiny už ale lidé volali hasiče s prosbou o pomoc. Kolem obou stavení (jedno byl čerstvě postavený přízemní domek bez nábytku, pouze s kuchyňskou linkou, druhé starší dvojdomek, kdy jedna část měla zvýšené přízemí) již rozlévaly několik metrů vodní laguny zhruba dvacet centimetrů vysoké, u obydlí měly možná až k metru. Voda a bahno se dostaly i do přízemí obytných částí a garáží dvou ze tří obytných jednotek, u třetí jen do sklepa, voda se zastavila 15 centimetrů pod obytným přízemím.
 
​Hasiči sem zajíždějí při vytrvalých deštích minimálně jednou ročně, tentokrát ale byla pohroma viditelně větší. Proto museli zachránit starší paní se zdravotními problémy – vynesli ji i s osobními věcmi do prvního patra, odkud měla po rozednění na zásah hasičů opravdu pěkný výhled. Také vyvezli z vody a bahna dva osobní automobily a skútr. Malotraktor-sekačku zvedli v garáži na opotřebované stolky tak, aby jej voda ani bahno nepoškodily.

​Po rozednění začala nechtěná voda rapidně klesat. Začala druhá část zásahu. Hasiči nejprve položili na hladinu sousedního rybníka dvě plovoucí čerpadla, aby snížili jeho hladinu a vytvořil se prostor pro stečení vody z domů i dvorků. Obyvatelům vynášeli z přízemí promáčený nábytek i doklady, garáž a další části přízemí čistili od bahna a vody, na některé venkovní plochy použili vodu z hadic na očištění od bahna.

​Do sklepa rodinného domku nasadili hasiči kalová čerpadla. Ještě po poledni byli na místě. Čas od času vylovili ze zbytků vodních lagun rybku a přenesli ji do rybníčku. Obyvatelé staršího dvojdomku byli velmi vstřícní, nachystali hasičům kávu, čaj, makové a jablečné štrúdly.
 

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska