Adélka už je v lázních, pomáhalo celé město

Čtyřletá Adélka Dudová z Hlučína – Darkoviček má dnes čerstvě po první KlimTherapy, speciální rehabilitaci, která by jí měla pomoci hlavně s rozhýbáním ručičky. Dívenka, která trpí dětskou mozkovou obrnou, je poprvé v lázních. Na rehabilitační program do Sanatorií Klimkovice nastoupila v pátek 9. října.

Léčbu ji zaplatili lidé z Hlučína, občané města, děti z hlučínských škol, sportovci, senioři z místního Domova pod Vinnou horou, místní umělci. Ti všichni a mnozí další se zapojili do celohlučínské akce solidarity a našli způsob, jak přispět do sbírky na pomoc Adélce. Na nejrůznějších akcích se plnily kasičky, školáci z Rovnin  vybírali pro Adélku vstupné na svých akademiích, na Základní škole Tyršova organizují sbírku plastových víček, děti i senioři věnovali své výrobky do prodeje, jehož výtěžek skončil v kasičkách, florbalisté na svém turnaji sami vytvořili systém příspěvků za každou inkasovanou branku, výtvarnice Elen Thiemlová dala do dražby svůj obrázek, který vynesl 15 tisíc korun.
Připojila se i Nadace ČEZ, která na letní festival Štěrkovna Open Music zařadila projekt Adelka do mobilní aplikace EPP - Pomahej pohybem. Účastníci festivalu, ale i další zájemci mohli svou chůzí, během či tancem střádat body, které pak Nadace ČEZ proměnila na peníze. Cílová částka byla 50 tisíc korun a podařilo se jí získat v neuvěřitelně krátké době, už za první den festivalu.

„Hned při první KlimTherapy jsme dnes cvičili dvě a půl hodiny, ale Adélce se zatím rehabilitace vůbec nelíbila. Že je ve speciálním kosmickém oblečku, který s cvičením pomáhá, vědělo celé oddělení, jak protestovala,“ líčí první dojmy maminka Jana Jakubowská. Fyzioterapeutka se bude pokoušet s Adélkou pracovat ještě zítra a ve středu. Pokud by malá pacientka nezačala spolupracovat, předepíše jí lázeňská lékařka méně náročný program RehaKlim.
Uvolnění a rozhýbání ruky je pro Adélku velmi důležité, protože tak by mohla konečně ovládat svůj invalidní vozík. Čeká ji také takzvaná vertikalizace, tedy uvedení do vertikální polohy pomocí speciálního rehabilitačního přístroje, ve které by mohla začít s nácvikem chůze. Součástí rehabilitační péče v Sanatoriích Klimkovice bude i speciální logopedie, která by měla Adélku naučit lépe konzumovat tuhou stravu. Je to první krok k tomu, aby se jí mohla vyndat výživová sonda vedoucí přímo do žaludku a aby byla připravena na výuku mluvy. Na tu by mohlo dojít na příštím rehabilitačním pobytu na jaře, kdy už by měla zvládat náročnější program NeuroKlim. „Naším snem je, aby se Adélka naučila sama ovládat vozík nebo se dokonce pohybovat bez něj. Aby uměla normálně jíst a pít a lépe se dorozumívala,“ prozradila maminka děvčátka Jana Jakubowská.
Oba rehabilitační programy přijdou celkem na 120 tisíc korun. Sbírka, ze které už se pro Adélku uhradil speciální vozík, se k této částce kvapem blíží. Přispěla i Sanatoria Klimkovice, kde se rozhodli přidat Adélce zdarma jednu z procedur, tzv. snoezelen, který zlepší její kognitivní funkce. „Ještě nám chybí několik tisíc korun, abychom mohli uhradit Adélce i jarní rehabilitační program. Věříme ale, že se peníze do jara ještě podaří nasbírat,“ řekla vedoucí finančního odboru hlučínské radnice Krista Šoferová.

„Bylo pro nás krásným překvapením, jakou vlnu solidarity Adélka v Hlučíně vyvolala. Zdejší lidé ukázali, že mají dobré srdce. Nakonec pomohlo nejen město Adélce, ale také Adélka městu: dokázala, že se zdejší lidé umí spojit pro dobrou věc. Zato jim patří velký dík,“ prohlásila místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Adélka na prvním logopedickém vyšetření v Sanatoriích Klimkovice u logopedky Markéty Zatloukalové.

Foto: Ivana Gračková

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska