Nová kniha: Lanovka nad Landekem

Petr Čichoň, rodák z Ludgeřovic, autor Slezského románu, vydává novou knihu Lanovka nad Landekem. Příběh se opět odehrává na Prajzke, tentokrát v současnosti a v blízké budoucnosti.  

                Důchodci, slévač Johan Kott a Truda Lassová žijí spokojeně v Petřkovicích ve svých domcích pod landeckou skálou. Johan chová v  rybníku zlaté rybky a chladí v něm piva, které společně s Trudou popíjí. Jejich pokojný život je narušen stavbou lanovky, která má spojovat bývalý průmyslový areál Dolních Vítkovic s Landekem. Johanova dcera se vrací po rozvodu bydlet domů a Trudin syn je manželem předsedkyně polské separatistické strany Liga Slezska, která je za záhadných okolností zavražděna.

                Kniha je napsána v prajštině!

 

Ukázky:

„Bylo to po te velke pandemii, to se dobře pamatuje, a ona hned Grys got, sem rada, že sem na Prajzke! Tuš sme s Trudu tež Grys got povědali a vzpominali, jak cosik povědět.

                Jušiš!“

 

„Vždycky se da slezt kusek dolu. Nechat všecko při staremu, řeknu se a rozhližam se z vysoke pece, z kere ma vyjižďat lanovka až k nam na Landek.

Dole idem dovnitř peca a na jejim dnu vidim, jak do ni nahazali penize. Penize tam hazaju jak do jakesi studně, zasměju se a zda se mi, že muj rybnik je tež taka vyhasnuta pec, do kere hažu piva.

Jušiš!“

 

Medailonek:

Petr Čichoň po vysokoškolských studiích pracoval v letech jako redaktor literárních časopisů a nakladatelství Votobia, Host, Vetus Via. Od roku 1998 působí ve svém architektonickém ateliéru v Brně a Ludgeřovicích. Vydal sbírky Chilia (1995), Villa diabolica (1998), Pruské balady/Preussische Balladen (2006), za tuto sbírku byl navržen na Drážďanskou cenu lyriky. Za Slezský román (2011) byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. Jeho poezie i próza byly přeloženy do angličtiny, němčiny, maďarštiny, ukrajinštiny a polštiny. Pochází z Ludgeřovic.

 

Odkazy na rozhovory a recenze v tisku a rozhlase:

https://www.patriotmagazin.cz/recenze-kniha-lanovka-nad-landekem-je-ostravskym-pocinem-roku

https://www.vaseliteratura.cz/rozhovory/7589-rozhovor-petr-cichon

https://kavarna.hostbrno.cz/clanky/prajzstina-je-i-muj-rodny-jazyk

https://www.youtube.com/watch?v=atLXtNihExM

https://www.youtube.com/watch?v=0DH6QV4Hx-U

https://www.ostravan.cz/63900/autor-knihy-lanovka-pod-landekem-petr-cichon-hlucinske-nareci-s-odchodem-nejstarsi-generace-pravdepodobne-zmizi/

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravske-stopy-spisovatel-petr-cichon-ostrava.A200622_554826_ostrava-zpravy_jog

https://vltava.rozhlas.cz/politika-detektivka-slezsko-a-evropska-unie-petr-cichon-predstavuje-roman-8245686%20

https://plus.rozhlas.cz/co-chysta-spisovatel-petr-cichon-8253540?fbclid=IwAR0ez30b3ypgEZVF8qVaLBFS-BjF5Wol_HXzin4bUtZGIeJLSGEvcvESJu0

https://www.vaseliteratura.cz/rozhovory/7589-rozhovor-petr-cichon

Moravskoslezský deník rozhovor 3. 6. 2020 http://www.kotarbova.eu/?page_id=20820&fbclid=IwAR1b7aLJJJelwGs6CJw2tQ8mdrxmP-rhQB2bQhUfJXuVqB1CS-6V-qeKiLE

https://www.vaseliteratura.cz/pro-dospele/7574-ostrava?fbclid=IwAR0TM5eTFCdUTjchWQqXWdm42OxuRR_0N7NSXwoxMxwW_c5SxOXi3jV_0q8

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Počasí na Hlučínsku
Počasí Hlučín - Slunečno.cz
Naši partneři
Moravskoslezský kraj MAS Hlučínsko Hlučínsko Zapad Státní font životního prostředí Euroregion Silesia Muzeum Hlučínska